Proponowany przez nas warsztat antydyskryminacyjny prowadzimy w dwóch wariantach:
1. Nastawionym na wiedzę i doświadczanie
Głównymi elementami warsztatu są ćwiczenie „Raport mniejszości” oraz projekcja filmu „Niebieskoocy” (reż. Bertram Verhaag) lub „Symbole” (reż. Hubert Czerepok). Podczas zajęć osoby uczestniczące mają okazję doświadczyć mechanizmu dyskryminacji, porządkują wiedzę na temat grup narażonych na dyskryminację oraz poznają pojęcia: mniejszość społeczna, stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja i in.
Ten wariant praktykujemy od początku naszej działalności edukacyjnej i proponujemy go grupom jako wstęp do tematyki antydyskryminacyjnej.
2. Nastawionym na reagowanie
Zajęcia składają się z samych ćwiczeń: „Ściana”, „4 pozycje”, „Kulka”. Dzięki nim osobom uczestniczącym unaoczniane są pojęcia granic przestrzeni osobistej oraz równego traktowania. Młodzież ćwiczy sposoby reakcji na zachowania dyskryminacyjne oraz uświadamiają sobie rolę świadka w rozwiązywaniu takich sytuacji.
Ten wariant opracowaliśmy w 2015 r. w reakcji na zapotrzebowanie zgłaszane przez kadrę pedagogiczną obserwującą dotychczasowe warsztaty. Proponujemy go najczęściej grupom, które wcześniej brały udział w wariancie 1.
Jednak „Różnorodność…” to nie tylko warsztaty. We wrześniu 2013 r., podczas najobszerniejszej jak dotąd edycji programu, nasze stowarzyszenie zorganizowało sympozjum „Różnorodność – sprawdzam! Wdrażanie edukacji antydyskryminacyjnej do systemu edukacji formalnej”. Z wystąpieniami plenarnymi pojawiły się m. in.: Agata Teutsch, Jacek Kochanowski oraz Jacek Żakowski. Odbyła się również prezentacja dobrych praktyk organizacji pozarządowych i instytucji z całej Polski. Ich działania zostały opisane w wydanym przez nas Narzędziowniku Różnorodności.
Spotkanie zakończyła debata na temat edukacji antydyskryminacyjnej z udziałem przedstawicieli i przedstawicielek władz miejskich i wojewódzkich.
Od października do grudnia tego samego roku realizowaliśmy również kurs umiejętności trenerskich „Edukacja antydyskryminacyjna” dla 20 studentek i studentów Uniwersytetu w Białymstoku.
Z kolei w 2015 r. zorganizowałyśmy w Urzędzie Marszałkowskim konferencję „Różnorodność – inspiracje”. Osoby w niej uczestniczące miały szansę udziału w przygotowanych na tę okazję warsztatach oraz dyskusji panelowej z udziałem Małgorzaty Waszczuk (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Marii Szyszko (Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego) oraz Dariusza Paczkowskiego (Fundacja Klamra).
Tego samego dnia odbyło się odsłonięcie muralu „utkanego wielokulturowością” zrealizowanego we współpracy z Fundacją Klamra i Galerią im. Slendzińskich, który znajduje się na budynku przy Al. J. Piłsudskiego 19/1 w Białymstoku.