Cześć!
Chcesz, żeby prawa człowieka były znane i respektowane? Interesujesz się zagadnieniami równości, wolności, przeciwdziałania dyskryminacji? Jesteś we właściwym miejscu! Tutaj dowiesz się o działaniach, które inicjujemy na rzecz praw człowieka i równości. Czy chcesz zaangażować się razem z nami w tworzenie przyjaźniejszej rzeczywistości dla wszystkich?
Nowe drogi dla praw człowieka – online i offline
Stworzyłyśmy-liśmy przestrzeń do wspólnego działania dla różnych osób, bo wierzymy, że prawa człowieka i edukacja antydyskryminacyjna są fundamentami budowania przyjaznej przyszłości dla wszystkich.
Co to będzie?
Warsztaty, spotkania, kawiarenki, miniserial o prawach człowieka… W naszym projekcie działamy intensywnie i na wielu polach. Osobami, z którymi pracujemy najwięcej, są osoby należące do grup większościowych, mających wpływ na światopogląd młodzieży i osób dorosłych: aktywiści i aktywistki, osoby zatrudnione w edukacji i kulturze oraz instytucjach publicznych, urzędach, osoby publikujące w mediach społecznościowych oraz na Wikipedii.
Brzmi to trochę zawile? Pewnie dlatego, że w ramach tego projektu bardzo dużo się dzieje! Zobaczmy to krok po kroku.
Warsztat antydyskryminacyjny dla influencerów i influencerek
Media społecznościowe to coraz istotniejszy obszar, w którym wyrażamy i kształtujemy nasze opinie, poglądy. Tam dzieje się znacząca część naszego życia: tworzą się relacje, toczą dyskusje, wybuchają spory. Dlatego postanowiłyśmy-liśmy skupić się na osobach działających w tym obszarze, aby długofalowo wpłynąć na zmianę dyskursu w szerszych gronach, przeciwdziałać treściom dyskredytującym jakieś osoby czy grupy.
Planujemy zorganizować dwudniowy warsztat dla 10 osób aktywnie tworzących w mediach społecznościowych. Influencerki i influencerzy z całej Polski przyjadą do Białegostoku, by wziąć w nim udział. Na naszej liście zaproszonych gościów i gości mamy kulturę seksualną, Everyday Hero, czlowiek_smiec, Jola Szymańska, Baniak Baniaka, Justyna NeMi, crush_on_trash, bezinteresowny_onair, Stanikomania!
Warsztat antydyskryminacyjny dla społeczności Wikipedii
Kolejną grupą, z którą spotkamy się na warsztatach antydyskryminacyjnych – tym razem we Wrocławiu – są wolontariuszki i wolontariusze tworzący hasła na portalu Wikipedia. Zależy nam zwłaszcza na zwróceniu uwagi na istnienie tzw. gender gap, czyli znacznej dysproporcji między ilością treści pisanych przez kobiety i o kobietach w porównaniu do treści pisanych przez mężczyzn (i o mężczyznach). Czy słyszałyście-liście, że wg szacunków od 84% do 91% osób redagujących Wikipedię to mężczyźni, a tylko 17,7% biografii w Wikipedii napisanych w języku angielskim dotyczy kobiet?*
*(zob. np. Nature 2018, Harvard Business Review 2016, Wysokie Obcasy 03/2017,11/2020)
Warsztat organizujemy ze wsparciem Kolektywu Kariatyda oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Tworzymy na YouTube miniserial na temat praw człowieka i równego traktowania
Stworzymy pięć krótkich filmów na tematy związane z prawami kobiet, osób LGBTQ+, migrantów i migrantek, osób z niepełnosprawnościami itp. Przybliżymy zagadnienia praw człowieka i równego traktowania.
Spotkanie partnerskie z innymi organizacjami
Dla naszego zespołu bardzo ważne są relacje. To one pomagają nam trwać od wielu lat mimo wyzwań jakich doświadczamy jako organizacja równościowa*, zwłaszcza działająca wciąż głównie w Białymstoku. Chcemy spotkać się z 4 naszymi zakoleżankowanymi organizacjami z Białegostoku, Lublina i Wrocławia:
- Stowarzyszeniem Pogotowie Kulturalno Społeczne (PKS), które organizuje w Białymstoku festiwal muzyczny o zasięgu ogólnopolskim – Up To Date Festival. Jest to najważniejsza i największa impreza kulturalna w Białymstoku i województwie podlaskim.
- Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina, które prowadzi działania w obszarze praw człowieka ze szczególnym uwzględnieniem osób z doświadczeniem migracji i uchodźctwa w mieście podobnym do Białegostoku pod względem położenia geograficznego i zróżnicowania społecznego, a także poziomu otwartej i ukrytej ksenofobii.
- Stowarzyszenie Kultura Równości z Wrocławia, które prowadzi działania w obszarze praw człowieka dedykowane głównie osobom LGBTQ+. oddalonym od Białegostoku, ale podobnym pod względem zróżnicowania społecznego i aktywności środowisk nacjonalistycznych i innych kwestionujących równość ludzi.
- Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, który jest największą w regionie organizacją wspierającą inne organizacje społeczne, w tym członkiem sieci SPLOT i Sieci CEE CN (Central and Eastern European Citizens Network).
Podczas warsztatów wymienimy się pomysłami jak możemy promować prawa człowieka i równe traktowanie jako atrakcyjnej wartości, które mogą być fundamentem do
budowania światopoglądu i postaw wobec innych ludzi w naszych lokalnych
społecznościach.
* Więcej o sytuacji równościowych ngo w Polsce przeczytacie tutaj.
Kawiarenki obywatelskie
Chcemy komunikować nasze inicjatywy i działania na zewnątrz, dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a także zapraszać inne i innych, by z nami tworzyły-li przyjaźniejszy świat. W związku z tym planujemy organizację dwóch spotkań otwartych w formule kawiarenek obywatelskich. Informację znajdziesz na naszym Facebooku.
Opisy pozostałych działań znajdziecie w zakładkach Energia Różnorodności i Egala.