Konkurs dotacyjny
KONKURS DOTACYJNY
„W RÓŻNORODNOŚCI SIŁA!” 2020
Operatorką programu jest stowarzyszenie 9dwunastych. Program jest realizowany we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie, przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego, dzięki finansowaniu społecznościowemu oraz z udziałem wolontariatu.
Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?
- organizacja pozarządowa
- grupa nieformalna korzystająca ze wsparcia Matrony
- grupa nieformalna działająca samodzielnie (na zasadach określonych w Regulaminie ogólnym)
Na jakie działania przysługuje dotacja?
Dotacja w wysokości maksymalnie 3 000 zł może być wykorzystana na działania realizowane na terenie województwa podlaskiego, w okresie od 15 września do 15 listopada 2020, przyczyniające się do:
- rozwoju dialogu międzykulturowego,
- promowania równości płci, przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć,
- kształtowania otwartych postaw wobec mniejszości, grup dyskryminowanych i różnorodności społecznej,
- rozwoju świadomości obywatelskiej i społecznej mieszkańców i mieszkanek województwa podlaskiego na temat demokracji włączającej mniejszości.
- promowania wiedzy na temat praw człowieka i ich praktycznego zastosowania
- wprowadzania lub wzmacniania w działaniach i strukturach organizacji społecznych z terenu województwa podlaskiego perspektywy równościowej, doceniania / wspierania różnorodnych tożsamości, przestrzegania praw człowieka, promowania równego traktowania, zarządzania różnorodnością.
- wzmacniania organizacyjnego i instytucjonalnego organizacji równościowych, czyli takich organizacji i grup, których przedmiotem działalności jest realizacja działań opisanych w przynajmniej jednym z pierwszych pięciu podpunktów.
Miniprojekty mogą przybierać różnorodne formy, na przykład:
- wydarzeń publicznych (konferencje, seminaria, spotkania dyskusyjne, pokazy filmów, akcje w przestrzeni publicznej);
- wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych (wystawy, festiwale, szkolenia, warsztaty, treningi);
- działalności wydawniczej (publikacje drukowane i elektroniczne, broszury, ulotki, materiały informacyjne)
- działań skierowanych do wewnątrz grup / organizacji / zespołów (szkoleń, procesów grupowych, opracowywania procedur, itp.
Zgłaszane miniprojekty mogą mieć charakter merytoryczny lub rozwojowy, w szczególności w zakresie przygotowania organizacji do prowadzenia działań na rzecz praw człowieka z pomocą internetu i nowych technologii.
- Dotacja merytoryczna:
wparcie finansowe jest przyznawane na konkretne działanie na rzecz dialogu międzykulturowego, kształtowania otwartych postaw wobec odmienności, rozwoju świadomości obywatelskiej i społecznej. Organizacja wskazuje w budżecie konkretne koszty związane bezpośrednio z tym działaniem, które zostaną pokryte z dotacji. Warunkiem rozliczenia dotacji jest zrealizowanie działania zgłoszonego do Programu i udokumentowanie poniesionych kosztów wskazanych w budżecie. - Dotacja rozwojowa:
wsparcie przyznawane jest na działanie skierowane do wewnątrz grupy / organizacji (zespołu, osób członkowskich, wolontariuszy, wolontariuszek), a jego celem jest wprowadzenie lub wzmocnienie w działaniach i strukturze organizacji perspektywy równościowej, doceniania / wspierania różnorodnych tożsamości, przestrzegania praw człowieka, promowania równego traktowania, a także na działania służące rozwojowi organizacyjnemu i instytucjonalnemu organizacji równościowych. Organizacja / grupa wskazuje konkretne koszty, które poniesie w ramach rozwoju i zostaną one sfinansowane z przyznanej dotacji. Warunkiem rozliczenia dotacji jest zrealizowanie działań rozwojowych zgłoszonych do Programu i udokumentowanie poniesionych kosztów wskazanych w budżecie.
Planowane działania powinny być wolne od przemocy i stereotypowego przekazu na temat płci, wieku, narodowości, koloru skóry, orientacji seksualnej, stopnia sprawności i innych elementów tożsamości oraz realizowane z poszanowaniem zasad:
- równości szans
- zapobiegania dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przesłankę
- zrównoważonego rozwoju.
Warsztaty przygotowawcze i warsztaty podsumowujące
„W Różnorodności siła!” 2020 to nie tylko program dotacyjny, ale także edukacyjny i nastawiony na budowanie społeczności, w związku z tym integralną częścią przyznawanego w ramach Programu wsparcia są warsztaty. W przypadku przyznania dotacji, 1 lub 2 osoby reprezentujące organizację lub grupę mają obowiązek wziąć udział w bezpłatnych warsztatach przygotowawczych, oraz w bezpłatnych warsztatach podsumowujących, które odbędą się w Białymstoku w dniach 21 i 22 listopada 2020. Organizacje i grupy spoza Białegostoku mogą wnioskować o pokrycie kosztów uczestnictwa w warsztatach (przejazdy i nocleg). W przypadku potrzeby dofinansowania kosztów uczestnictwa dużej liczbie osób zwrot kosztów uczestnictwa może być częściowy. Prosimy o racjonalne i oszczędne szacowanie tych kosztów.
UWAGA: Ze względu na sytuację epidemiczną warsztaty przygotowawcze lub / i podsumowujące mogą zostać zrealizowane w formie zdalnej za pośrednictwem internetu i programu do komunikacji zdalnej. Decyzja o formie przeprowadzenia warsztatów zostanie podjęta po analizie aktualnej sytuacji epidemicznej i z uwzględnieniem potrzeb i możliwości osób uczestniczących.
Jak złożyć wniosek?
Przed przygotowaniem i złożeniem wniosku prosimy zapoznać się z Regulaminem. Elektroniczne Wnioski o dotację na podstawie formularza Google wraz z załączonym budżetem przyjmujemy w trybie ciągłym, od dnia 12 września 2020 najpóźniej do 30 września 2020 r. do godziny 23:59. Wnioski będą oceniane na bieżąco, i jeśli będą spełniały kryteria określone w Regulaminie, również na bieżąco przyznawane będą dotację, zmniejszając tym samym pulę dostępnych środków. Wniosek można złożyć wyłącznie z adresu e-mail zarejestrowanego w serwisie Gmail. Dalsza komunikacja w sprawie przyznania dofinansowania i realizacji miniprojektu może odbywać się z dowolnego innego adresu e-mail. W dokumentach do pobrania znajduje się pomocniczy plik z formularzem Wniosku o dotację w formacie PDF.
LINK DO FORMULARZA ELEKTRONICZNEGO:
WYPEŁNIJ WNIOSEK O DOTACJĘ
Dokumenty do pobrania:
REGULAMIN OGÓLNY (ZAKTUALIZOWANY 21-10-2020)
FORMULARZ BUDŻETU – OBOWIĄZKOWY ZAŁĄCZNIK
FORMULARZ WNIOSKU O DOTACJĘ – POMOCNICZY
REGULAMIN KOMISJI OCENIAJĄCEJ
ARKUSZ OCENY MERYTORYCZNEJ
[one_second][contact_box title=”Konsultacje” address=”” telephone=”(+48) 535 912 004″ telephone_2=”” fax=”” email=”roznorodnosc@9dwunastych.org” www=”” image=”” animate=””][/one_second][one_second][icon_box title=”Śledź nas na Facebooku” icon=”icon-facebook-squared” image=”” icon_position=”” border=”0″ link=”https://www.facebook.com/9dwunastych/” target=”_blank” class=”” animate=””][/icon_box]
[:]